Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών επισκέψεων σε χώρους επιστημονικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος,  το σχολείο διοργάνωσε εκπαιδευτική επίσκεψη για τους μαθητές της Α τάξης του Γυμνασίου μας στην αλλαντοβιομηχανία Creta Farm  την Αθήνα στις 19/12/2018.

Η μετάβαση στην Αθήνα έγινε οδικώς. Στην εκπαιδευτική επίσκεψη συμμετείχαν 25 μαθητές και 3 συνοδοί καθηγητές.

Όταν φτάσαμε στις εγκαταστάσεις της Creta Farm ξεναγηθήκαμε στους χώρους της αλλαντοβιομηχανίας και μας έγινε μια αναλυτική ενημέρωση για τους στόχους και το όραμα της επιχείρησης. Μάθαμε για το πώς ξεκινά η παραγωγή από τις φάρμες εκτροφής των χοιρινών και παρακολουθήσαμε την διαδικασία παραγωγής και τυποποίησης των προϊόντων.

Στην συνέχεια αφού φορέσαμε ειδικές στολές ξεναγηθήκαμε στους χώρους παραγωγής και είδαμε τον τρόπο λειτουργίας των μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή.

Αποχαιρετώντας μας από τις εγκαταστάσεις τους οι υπεύθυνοι υπάλληλοι της Creta Farm μας έδωσαν διαφημιστικά δείγματα των προϊόντων τους σε μια όμορφη συσκευασία. Ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία.