Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών επισκέψεων σε χώρους επιστημονικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος,  το σχολείο διοργάνωσε εκπαιδευτική επίσκεψη για τους μαθητές της Γ τάξης του Γυμνασίου μας στο Πολεμικό και το Εβραϊκό Μουσείο   την Αθήνα στις 9/5/2019.

Στην εκπαιδευτική επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές της Γ Γυμνασίου μαζί με 3 συνοδούς καθηγητές που ήρθαν στην Αθήνα οδικώς και ξεναγήθηκαν στους χώρους του Πολεμικού Μουσείου. Οι μαθητές  έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα εκθέματα καθώς και για τα ιστορικά δεδομένα που τους ανέλυε ο ξεναγός. Συμμετείχαν ενεργά και εξέφραζαν απορίες και προβληματισμούς.

Μετά το πέρας της ξενάγησης στο Πολεμικό Μουσείο οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές πήγαν στο Εβραϊκό Μουσείο όπου και ξεναγήθηκαν στους χώρους του και έμαθαν για ένα άλλο σκοτεινό κομμάτι της παγκόσμιας ιστορίας. Γνώρισαν τις ιστορίες των Ελλήνων πολιτών εβραϊκού θρησκεύματος και τις διώξεις που είχαν υποστεί κατά την Ναζιστική κατοχή στην Ελλάδα ιδιαίτερα στην πόλη της Θεσσαλονίκης.