Στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας  θελήσαμε να δείξουμε στους μαθητές πως μπορούν να τροποποιηθούν οι συνταγές των φαγητών και να μετατραπούν από ανθυγιεινά σε υγιεινά.

Έτσι εδέσματα που θεωρούνται ανθυγιεινά όπως  πίτσα, κλαμπ σάντουιτς, μπέργκερ μπορούν να γίνουν εξίσου νόστιμα και υγιεινά. Και δεν μείναμε μόνο στα λόγια αλλά προχωρήσαμε και σε πράξεις.

Για του λόγου το αληθές και με την βοήθεια του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του Γυμνασίου Σπετσών την Τρίτη  21 Μάιου έγινε μια εκδήλωση στην αυλή του σχολείου  μας, όπου  προσφέρθηκαν στα παιδιά πρόχειρα φαγητά που είχαν παρασκευαστεί με υγιεινό τρόπο. Το μενού περιλάμβανε: πίτσα, κλαμπ σάντουιτς, μπέργκερ. πίτα με φιλέτο χοιρινό. Στους μαθητές άρεσαν πολύ τα εδέσματα.

Στον παρακάτω σύνδεσμό θα βρείτε τις συνταγές.

Ευχαριστούμε πολύ τον σύλλογο γονέων για την συμμετοχή του και την βοήθεια του στην εκδήλωση αυτή.