Σήμερα, Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Σπετσών, συνοδευόμενοι από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Βασιλική Διαμάντη και τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Παναγιώτα Γκογκόση, συμμετείχαν στις εορταστικές εκδηλώσεις που με μέγιστη λαμπρότητα απέδωσαν οι Σπέτσες στους ήρωες του 1821.

Στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου εψάλει η Δοξολογία και ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στο ηρώο πεσόντων στον προαύλιο χώρο του Ναού.

Μετά την κατάθεση στεφάνων, οι μαθητές/-τριες συνοδευόμενοι από την μπάντα αναχώρησαν για την πλατεία Ποσειδωνίου για την μαθητική παρέλαση. Οι μαθητές/-τριες παρέλασαν μπροστά από την Δήμαρχο Σπετσών κ. Ευγενία Φραγγιά, τον εκπρόσωπο του Ελληνικού Κοινοβουλίου και Βουλευτή της Α’ Πειραιά κ. Νίκο Βλαχάκο,τον Αντιπεριφερειάρχη κ. Ιωάννη Βουτσινά, τα σώματα ασφαλείας, τους φορείς και τις αρχές του τόπου αλλά και τους γονείς, φίλους και συγγενείς τους.

Τα εύσημα στην άρτια οργάνωση της παρέλασης ανήκουν στην καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Βασιλική Διαμάντη.