Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου, του Γυμνασίου Σπετσών, που αγαπούν τη θάλασσα προσκαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: «Η Μεσόγειος θάλασσα απέναντι στην κλιματική κρίση».

Μέσα από τις δραστηριότητες του Περιβαλλοντικού Προγράμματος το οποίο θα υλοποιείται στον χώρο του σχολείου, εκτός διδακτικών ωρών, ημέρα και ώρα που από κοινού θα συνεννοηθούμε, οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι καθηγητές/-τριες αναμένεται να επικοινωνήσουμε ουσιαστικά και να συνεργαστούμε (δεξιότητες μάθησης 21ου αιώνα) και παράλληλα να καλλιεργήσουμε την ευαισθησία μας για θέματα που αφορούν το κλίμα και την προστασία του περιβάλλοντος.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αναμένεται να ψυχαγωγηθείτε βλέποντας ντοκιμαντέρ, να απασχοληθείτε δημιουργικά, να παίξετε παιχνίδια σχετικά με τη Γεωγραφία και την Βιοποικιλότητα, να δράσετε, να συμμετέχετε σε πρόγραμμα ανακύκλωσης, να συνεργαστείτε με επιστημονικούς φορείς των Σπετσών και της ευρύτερης κοινότητας και εν τέλει να δημιουργήσετε έναν χάρτη που να αποτυπώνει τα αποτελέσματα της κλιματικής κρίσης στη Μεσόγειο θάλασσα αλλά και τρόπους αντιμετώπισης του ζητήματος. Στόχος μας είναι στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης να επισκεφθούμε το ΚΠΕ Λιθακιάς Ζακύνθου & το Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο Ζακύνθου.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στις καθηγήτριες:

Κ. Παναγιώτα Γκογκόση

Κ. Παναγιώτα Μάρκου